Stacje uzdatniania wody (SUW) dla wodociągów gminnych, miejskich.
Podstawą uzdatniania wody wodociągowej dużych, małych gmin, miast jest redukcja zanieczyszczeń mechanicznych. Powodują owe zanieczyszczenia blokowanie elementów urządzeń instalacji wodnej. Kolejnym uciążliwym problemem jest wysoki stopień twardości wody oraz często spotykane duże stężenie żelaza i manganu. Następnym ważnym elementem produkcji wody pitnej w zakładach wodociągowych jest jej dezynfekcja. Woda wodociągów, nie może zawierać bakterii i innych chorobotwórczych drobnoustrojów.
Jakie złoże filtracyjne dla wodociągów?
Złoża filtracyjne są kluczowym elementem systemów wodociągowych do oczyszczania wody przed jej dostarczeniem dla społeczności gminy czy miasta. Istnieje kilka rodzajów złoża filtracyjnego oraz materiały używane do uzdatniania wody, najpopularniejsze to:
- Piasek i żwir: Jest to tradycyjne złoże filtracyjne popularne od dawna z uwagi na cenę i dostępność. Warstwy piasku i żwiru są ułożone w odpowiednich warstwach, zapewniając skuteczną filtrację mechaniczną.
- Aktywowany węgiel: Złoże to wykorzystuje węgiel aktywowany do adsorpcji zanieczyszczeń organicznych oraz niektórych substancji chemicznych. Jest szczególnie skuteczne w usuwaniu zapachów, smaków i chloru.
- Materiały złóż: Materiały takie jak antracyt, granulat szklany czy kruszywo ceramiczne. Mogą być stosowane do usuwania zanieczyszczeń, takich jak związki żelaza i manganu.
- Membrany: Współcześnie coraz częściej stosuje się membrany do filtracji wody. Mogą to być membrany mikrofiltracyjne, ultrafiltracyjne, nanofiltracyjne lub odwróconej osmozy, w zależności od stopnia dokładności filtracji wymaganej dla danego systemu.
Wybór odpowiedniego złoża filtracyjnego zależy od rodzaju zanieczyszczeń obecnych w surowej wodzie, poziomu technologicznego i wymagań jakościowych dla wody docelowej, a także od dostępnych zasobów finansowych. Odpowiednia konserwacja i regularne czyszczenie złoża filtracyjnego są niezbędne dla utrzymania jego skuteczności i wydajności.
Podczas poszukiwań złoża filtracyjnego wodociągi często zadają wiele pytań w celu dokonania odpowiedniego wyboru. Oto kilka najczęstszych pytań, które mogą być zadawane:
- Jaka jest jakość wody surowej? - Badanie jakości surowej wody jest istotne, aby zrozumieć rodzaj zanieczyszczeń, które będą wymagały usuwania przez złoże filtracyjne.
- Jakie są wymagania techniczne dla instalacji złoża filtracyjnego? - Wodociągi muszą określić wymagania dotyczące przepływu wody, ciśnienia, temperatury oraz innych czynników technicznych.
- Jakie są koszty budowy i eksploatacji złoża filtracyjnego? - Ocenia się koszty związane z budową infrastruktury, zakupem i instalacją urządzeń filtracyjnych oraz koszty eksploatacji i konserwacji.
- Czy złoże filtracyjne będzie wymagało specjalnych zezwoleń lub regulacji? - W zależności od lokalizacji i skali projektu, złoże filtracyjne może wymagać uzyskania zezwoleń od władz regulacyjnych i spełnienia określonych norm środowiskowych.
Zrozumienie tych kwestii pozwala wodociągom dokonać świadomego i efektywnego wyboru złoża filtracyjnego, który spełni ich potrzeby i wymagania.
ACTIW Filter jest naturalnym złożem filtracyjnym doskonałą alternatywą dla tradycyjnych metod filtracji wody dla celów publicznych spełniając obecne wymagania techniczne i środowiskowe.
ACTIW Filter zapewnia bardzo wysoką wydajność w szerokim zakresie pracy zależnie od lokalnych potrzeb i zanieczyszczeń zawartych w wodzie.
W większości projektów systemy uzdatniania wody w wodociągach publicznych oparte są na materiale filtracyjnym w postani piasków kwarcowych o różnej wielkości uziarnienia, czasami wsparte złożem katalitycznym lub antracytowym.
Proces filtracji odbywa się przez usitowienie przestrzeni między pojedynczymi ziarnami piasku, które stanowią barierę filtracyjną dla zanieczyszczeń zawartych w wodzie.
W przypadku złóż piaskowych, zdolność filtracyjna jest na poziomie 10-30 mikronów.
Przy jednoczesnym dużym oporze hydrostatycznym i małej powierzchni aktywnej samego kwarcu. Piasek nie stanowi bariery dla mikroorganizmów i pasożytów.
W tym przypadku złoże ACTIW Filter posiada wielokrotnie wyższą skuteczność filtracji przy znacznie niższym oporze hydrostatycznym i o wiele większej powierzchni aktywnej.
Dzięki specyficznej budowie krystalicznej posiada zdolności adsorpcyjne i możliwość zatrzymywania na swojej powierzchni zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Ponadto posiada zdolność wiązania kationów metali ciężkich i związków amonowych. Redukuje żelazo, mangan, pierwiastki radioaktywne. Ta charakterystyka złoża pozwala uzyskać konkretne efekty technologiczne:
- filtrację na poziomie 2 um
- Obniżone opory filtracji o 30% - mniejsze obciążenie energetyczne pomp głębinowych.
- Zmniejszone czasy regeneracji - płukań wstecznych do 50%
- Zdolność wiązania kationów metali ciężkich
- Molekularne sito biologiczne - zdolność zatrzymywania mikroorganizmów jak bakterie E.coli i pasożyty
ACTIW Filter jest w pełni odporny na działanie utleniaczy, więc może być stosowany wraz z wysokimi dawkami chloru lub ozonu, co w przypadku wód o wysokim zanieczyszczeniu mikrobiologicznym ma bardzo duże znaczenie.
ACTIW Filter można z łatwością zastosować w miejsce złóż piaskowych bez wprowadzania zmian technologicznych. Jedyny co należy zrobić to wydłużyć okresy między płukaniami lub skrócić czasy płukań.
W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt: grzegorz@actiw.pl tel. +48 883 106 900, +48 71 321 86 91,