Kamień kotłowy sposoby usuwania kalcytu z instalacji wodnych

osady _twardej_wody_kamien_wodny_kalcyt_usuwanie 2.jpeg

Kamień kotłowy, kamień wodny, kalcyt, różne są nazwy na ten problem i różne metody jego usuwania. Twardość wody jest różna, zawsze jednak jest. Są regiony w Polsce gdzie jest woda bardzo twarda i generuje szybko koszty jego usunięcia lub naprawienia zniszczeń i dewastacji instalacji wodnej uszkodzonej przez te twarde osady.

Metod usuwania jest kilka. Są one bardziej lub mniej kosztowne. Są w różnym stopniu skomplikowane w zastosowaniu i w różnym stopniu wpływają na instalacje, z której usuwany jest kamień kotłowy. Nie zawsze sposób usuwania kamienia kotłowego jest zalecany do wykonania. Najbardziej powszechne metody:

  1. chemiczna (użycie środków chemicznych jest nie zawsze możliwe ze względu na materiał, z których wykonana jest instalacja wodna )
  2. mechaniczna (siłowe ściąganie skrystalizowanego kamienia kotłowego, czyli zeskrobywanie, użycie wysokiego ciśnienie cieczy),
  3. fizyczna (użycie pola elektromagnetycznego docierającego nawet do najbardziej odległych elementów instalacji bez ingerencji fizycznej w tę instalację)

Generator impulsowy ACTIW IMPULS PRO ma ogromna zaletę, że usuwa już zastany kamień oraz zapobiega powstawaniu nowych osadów. Porowata struktura kamienia wodnego jest podstawą do skolonizowania przez struktury chorobotwórcze bakteryjne w postaci biofilmu. Usuwanie kamienia kotłowego zabezpiecza dodatkowo instalacje przed takimi zagrożeniami jak biofilm.

Generator impulsowy serii IMPULS ACTIW PRO (3,5 MB)

Przykładem rozwiązania problemów związanych z kamieniem powstałym z twardej wody jest gmina Janikowo koło Inowrocławia z ponad 13 tysiącami mieszkańców. Miasto miało spory problem z osadami kamienia z twardej wody.

Fotografia pokazuje porowatą strukturę kamienia kotłowego zarastającego rury instalacji wodnej. W tej strukturze osadzają i zaczepiają się bakterie budując złożone struktury biofilmu. Problem związany z kamieniem kotłowym w kontekście skażenia bakteryjnego często jest niedostrzegany. Oczywiste i widoczne jest zmniejszanie średnicy przepływu wody co wpływa destrukcyjnie na układ dystrybucji wody.

usuwanie_kamienia_z_twardej_wody_actiw_generator.jpeg

Pan Andrzej Brzezinski burmistrz miasta zwrócił się z prośbą o rozwiązanie problemu, z którym borykają się mieszkańcy. Woda o z twardością powyżej 27 st. N to problemy dotykający wszystkich urządzeń w środowisku wody. Zanim woda trafi do konsumenta przechodzi przez wiele urządzeń technologicznych m.in zawory, wymienniki ciepła.
Przeprowadzona kalkulacja pokazała, że technologia zmiękczania jonitowego (stacje zmiękczania regenerowane solanką) przy tak dużym rozbiorze wody (średnio ok. 130-150 m3/h) są b. dużym wydatkiem. Dodatkowo koszty eksploatacyjne są również b. duże  (zmiękczacze nie są w stanie pracować bez użycia chemii - soli). Inwestycja byłaby bardzo dużym obciążeniem dla budżetu miasta. 

Jonitowe zmiękczacze są nieopłacalne przy większych rozbiorach wody.  Jeśli zmiękczymy np.połowę rozbioru wody gminy Janikowo tj. ok. 70 m3 /h, to po tym procesie uzyskamy twardość końcową 13,5 st N. Woda jest nadal twarda. Przy pracy 24 godzinnej taka jednostka zmiękczająca będzie zużywać ok 50.450 kg soli na miesiąc. Oprócz sporych kosztów produktem ubocznym zmiękczania są chlorki poregeneracyjne zrzucane do kanalizacji. Generuje to ogromnym problem przy technologii fermentacji oczyszczalni ścieków. Jest nieekologiczne.

poniżej fotografia pokazująca pod mikroskopem, działanie generatora ACTIW IMPULS PRO

Impulsy rozbijają kamień kotłowy na zarodki, monokryształy, które nie krystalizują w instalacji wodnej i są wraz z rozbiorem wody usuwane na zewnątrz. Generuje to kolejne zalety generatora: ścieki też nie krystalizują w kalcyt i nie zarastają instalacji ściekowej. 

usuwanie_osadu_twardej_wody_twarda_woda_jaki_filtr_warszawa_x180.jpg

Po zapoznaniu się technologów z instalacjami tłoczonymi na stacji uzdatniania wody i zbiornikami retencyjnymi wody uzdatnionej w Janikowie nasi specjaliści zaproponowali i wdrożyli rozwiązanie na zabezpieczenia całego miasta inną technologią. Na wodzie uzdatnionej, na rurociągach tłocznych za zestawami pompowymi zostały zainstalowane generatory IMPULS PRO zgodnie ze średnicami i przepływem wody. Tak przygotowana woda jest tłoczona do odbiorców w mieście. Wzmocnienie technologii wytworzonego monokryształu następuje na obiegach ciepłej wody użytkowej już w poszczególnych budynkach za pompami wody ciepłej. Dotyczy to tylko budynków gdzie gmina dostarcza ciepłą wodę użytkową.  Efekt jest zauważony przez mieszkańców już po paru dniach. Telefony przestały dzwonić, a pion techniczny nadzoruje instalacje, które są zakamienione. Należy tu wspomnieć, że generatory IMPULS PRO oddziałują na surowa wodę odrazu po zainstalowaniu zmieniając Ca(HCO3)2 na CaCO3. Nie osadza się kamień wodny i generatory mają ciągły wpływ na zakamienioną instalację powoli ją oczyszczając. 

Twardość
wody
ppm
części na million (mg/l)
GPG
ziaren na galon (Stany Zjednoczone)
°dH
niemiecka twardość
°fH
francuska twardość
Bardzo miękka1-701.0 - 4.21.0 - 4.00.1 - 7.0
Miękka71-1254.3 - 7.24.1 - 7.97.1 - 12.5
Średnio twarda126-2507.3 - 228.0 - 1412.6 - 25
Twarda251-50023 - 3015 - 2125.1 - 50
Bardzo twarda501 i więcej31 i więcej22 i więcej51 i więcej

 

W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt: grzegorz@actiw.pl tel. +48 883 106 900, +48 71 321 86 91