Odwrócona Osmoza Przemysłowa
Dobieramy stacje odsalania wody dla celów technologicznych i wody pitnej. Dostarczamy koncentratory odzysku z wód zrzucanych do kanalizacji, spławnych po procesach technologicznych.
Ultrafiltracja. W technologii ultrafiltracji zatrzymywane są substancje niejonowe. Jest też wykorzystywana do usuwania z roztworów cząstek koloidalnych wysokocząsteczkowych substancji rozpuszczonych, wszelkich bakterii, wirusów oraz makromolekuł, wykorzystujący efekt sita. Separacja substancji rozpuszczonych fizycznie je odsiewa. Sprawność procesu zależy od porowatości membrany i wielkości cząstek substancji rozpuszczonej. Każde urządzenie jest indywidualnie dobierane przez naszych technologów do przepływu oraz substancji która ma być usunięta lub odseparowana. Technologia może być również zastosowana jako oczyszczanie wstępne przed procesami nano filtracji i osmozy odwróconej. Technika wykorzystuje membrany o wielkości porów pomiędzy 1-100 nm. Ultrafiltracja stosuje membranę podobną w zasadzie działania do odwróconej osmozy. Pory ultrafiltra są nieco większe: 0,001- 0,02 mikrona. Dla usunięcia pyrogenów sita ultrafiltra powinny mieć średnicę 0,002 mikrona lub mniej i wykluczają przejście wszystkich cząsteczek o ciężarze cząsteczkowym 10 000 lub większych. Ultrafiltry mogą być zastosowane w podobny sposób do membran mikroporowatych, ale są bardziej efektywne, jeśli część wody zasilającej jest użyta do ciągłego opłukiwania membrany dla zminimalizowania narastania zanieczyszczeń i rozwoju bakterii. Przy takim projektowaniu, ultrafiltracja jest doskonałą technologią zapewniającą stałą wysokiej jakość wody ultra-czystej, w odniesieniu do cząstek stałych, bakterii oraz pyrogenów.
Ultrafiltracja stosowana jest coraz częściej do separacji cząsteczek unoszących się na powierzchni cieczy lub zawieszonych w roztworze, bakterii, koloidów i wirusów. Membrany używane w tej technologii uzdatniania wody pracują w zakresie filtracji od 0,01-0,1 mikrometra. Membrany ultrafiltracyjne coraz częściej stosuje się w technologii uzdatniania wody jak i oczyszczania ścieków.
Nazywano ją filtracją molekularną ponieważ stosuje się w nich sita o bardzo drobnych otworach.
Rozróżniamy:
• Membrany spiralne, tańsze ale bardziej wrażliwe na zanieczyszczenia
• Membrany cylindryczne rurowe, używane częściej ze względu na dużą odporność na zanieczyszczenia
• Membrany ceramiczne, droższe ale bardzo odporne na zanieczyszczenia w porównaniu do membran spiralnych i cylindrycznych mają małą wydajność.
Wielkość powierzchni filtra określa pojemność materiału filtracyjnego. Ogólnie membrany spiralne mają największą powierzchnie i są relatywnie tańsze. Powierzchnia membran cylindrycznych rurowych jest mniejsza. Membrany ceramiczne posiadają małą pierzchnię w porównaniu do ich wielkości. Woda doprowadzana na system ultrafiltracji z reguły jest bardzo słabej jakości. Należy w takich przypadkach zastosować filtracje wstępną, która przygotuje filtrat do dalszej obróbki na membranach ultrafiltracyjnych. Często ostatnio używa się specjalnych złóż zeolitowych, na którym uzyskujemy poziom filtracji ok 2-5 mikronów i jest wystarczający do filtracji wstępnej przed układami ultrafiltracyjnymi. Takie unikatowe złoże ACTIW FILTER można stosować w małych filtrach przepływowych lub w dużych systemach sterowanych automatycznie płukanych przeciwprądowo. Dobrze przygotowana filtracja wstępna jest gwarancją dobrej pracy całego systemu ultrafiltracji.
W razie pytań, prosimy o kontakt: grzegorz@actiw.pl tel. +48 71 321 86 91