Nadzór Zasypania złożem filtracyjnym filtrów stacji uzdatniania wody SUW wodociągi.

Firma ACTIW współpracuje z SUW na wielu poziomach. Poprzez audyt stacji uzdatniania wody, dobór złóż, dostarczenie tychże i jeśli zarządzający SUW ma ekipę i chciałby aby zasypanie filtrów nowym złożem był dokonany pod nadzorem specjalistów z 30 letnim doświadczeniem ACTIW nadzoruje uruchomienie SUW wg procedur. Zdarzają się sytuacje wyjątkowe typu błędy producenta filtrów. Z ostatniego nadzoru zasypu złożem wodociągów gminnych producent nie umieścił koszyczka uniemożliwiającego przedostawaniu się złoża do rur z wodą płukania wstecznego. Doświadczenie i wiedza specjalistów pozwoliła zaoszczędzić czas i pieniądze. Gmina dostała uzdatnioną wode szybko bez przestojów.

Dobór złoża filtrującego jest bardzo ważny, jednak usunięcie zużytego złoża i zasypanie nowym złożem jest równie istotna. Inspekcja techniczna wnętrza filtra, uszczelnień, dysz filtrujących itp. technologiczne aspekty powinne być spełnione, by po zasypaniu SUW praca i jakość wody była na najwyższym poziomie.

Od skuteczności procesu filtracji zależy czystość i bezpieczeństwo wody. To oczekiwany przez każdy dział techniczny efekt pracy systemu uzdatniania wody - SUW. 

Jak zapewnić skuteczną filtrację?

Oczywiście badania wody surowej są istotne do ustalenia jakie złoża są wskazane.

Należy zacząć od ustalenia czy złoże filtruje prawidłowo. Producenci filtrów zalecają, żeby materiał w filtrach SUW (przemysłowych, wodociągowych, basenowych etc.) był właściwie regenerowany i wymieniany co kilka lat. Złoże filtracyjne wraz z upływem czasu (kiedyś zegary były wodne, stąd „upływ czasu” co koresponduje z naszym wodnym artykułem) zapycha się, ciśnienie w filtrze rośnie (wzrost oporów tłoczenia wody) czego wynikiem jest mniejsza skuteczność filtracji. Koagulant niekłaczkując całkowicie wnika w głąb złoża scalając je, ziarno z ziarnem. Efektem jest niespulchnione medium filtracyjne. Tworzą się ścieżki, kanały, które przepuszczają wodę, jednak bez odpowiedniej filtracji całego złoża. W dodatku na dennicy gromadzą się zanieczyszczenia, mikroorganizmy, biofilm (złożone struktury bakteryjne), które są oczywistym zagrożeniem dla zdrowia ludzi. Wspomniane ścieżkowanie jest powodem niedokładnych płukań wstecznych a zaleganie biofilmu na dennicy jest źródłem niebezpiecznych zakażeń bakteryjnych. Dolne warstwy filtra nawet przy zwiększeniu prędkości płukania nie regeneruje złoża.Złoże ACTIW FILTER to nowoczesne rozwiązanie, które nie tylko rozwiązuje typowe problemy eksploatacyjne SUW, ale także oferuje szereg korzyści.

IMG_2437.jpg

ACTIW FILTER oprócz konkretnych technologicznych zalet:

- Płukanie szybsze, dokładniejsze, fluidyzacja bardzo dokładnie regeneruje dennicę.
- Filtracja na poziomie 2 μm
- Obniżone opory filtracji o 30%
- Mniejsze obciążenie energetyczne pomp głębinowych.
- Zmniejszone czasy regeneracji płukań wstecznych aż do 50%
- Zdolność wiązania kationów metali ciężkich (często występujących żelaza i manganu), związków amonowych, pierwiastków radioaktywnych
- Molekularne sito biologiczne
- Zdolność zatrzymywania mikroorganizmów jak bakterie E.coli i pasożyty
- Bez stosowania koagulantów

Pełni funkcje tzw. STRAŻNIKA. W razie np pojawienia się pierwiastków radioaktywnych będzie je "wyłapywał" chroniąc odbiorców wody.

medium_filtruące_actiw_filter.jpeg

Audyt technologiczny stacji uzdatniania wody (SUW) 

Inspekcja technologiczna ma na celu ocenę aktualnej efektywności pracy stacji uzdatniania wody oraz przedstawienie rozwiązań optymalizacyjnych i modernizacyjnych dostosowanych do rzeczywistych parametrów wody oraz warunków technicznych obiektu.

 Wymagania wstępne: Do przeprowadzenia audytu niezbędne są:

1. Aktualne badania fizykochemiczne i mikrobiologiczne wody surowej i uzdatnionej, z uwzględnieniem takich parametrów jak: żelazo, mangan, amoniak, pH, przewodność, THM, mikrobiologia.

Jeśli istnieją inne przekroczenia np. typu nikiel, arsen, to również te badania.

2. Wypisanie przez zamawiającego audyt konkretnych potrzeb oraz obecnych problemów z uzdatnianiem wody

Zakres audytu obejmuje:

  • Wizja lokalna SUW. – ocena układu instalacji, stanu filtrów, systemów napowietrzania, dezynfekcji.
  • Analiza dostępnych badań wody – surowej i uzdatnionej
  • Rozmowa z działem technicznym lub przedstawicielem inwestora – w celu określenia potrzeb, ograniczeń technologicznych i oczekiwanych efektów,
  • Wstępna konsultacja technologiczna – z propozycją doboru odpowiednich złóż filtracyjnych i rozwiązań systemowych (m.inn. napowietrzanie, dezynfekcja, automatyka),
  • Konsultacja dalszych kroków – związanych z ewentualną rozbudową, modernizacją oraz poprawą efektywności SUW.

Warunek przeprowadzenia pełnej wizji lokalnej SUW: Aby audyt technologiczny mógł zostać wykonany w pełnym zakresie, niezbędne jest:

Udostępnienie przez dział techniczny obiektu możliwości zajrzenia do wnętrza filtrów, w celu oceny stanu technicznego oraz wizualnej weryfikacji kondycji złóż filtracyjnych.

Ocena warstwy filtracyjnej pozwala na dokładniejsze sformułowanie zaleceń dotyczących ewentualnej regeneracji, wymiany lub doboru nowego złoża, co wpływa na efektywność końcowych rekomendacji technologicznych.

Efekty audytu:

  • Indywidualna rekomendacja technologii uzdatniania wody – dopasowana do rzeczywistych parametrów pracy i jakości wody,
  • Propozycje modernizacyjne – w zakresie zmiany układu technologicznego, rodzaju zastosowanych złóż, metod dezynfekcji.
  • Realna pomoc w poprawie skuteczności uzdatniania, ograniczeniu kosztów eksploatacyjnych, zmniejszeniu ilości wody do płukania oraz ilości ścieków technologicznych,
  • Możliwość dalszej współpracy – wykonawczej, projektowej lub doradczej zarówno z firmą Actiw Sp. z o.o., jak i z innymi wykonawcami wybranymi przez Zleceniodawcę,
  • Elastyczny zakres działań – audyt może stanowić punkt wyjścia do opracowania dokumentacji projektowo-wykonawczej lub koncepcji modernizacji SUW
  • Ekspercka wizja najczęściej skutkuje kilkama wariantami roziązania problemu SUW (stacji uzdatniania wody)

W razie pytań: grzegorz@actiw.pl tel. +48 883 106 900, +48 71 321 86 91