Czy woda po filtracji RO (odwrócona osmoza) jest dobra dla człowieka? Projekty SUW z przemysłowymi membranami RO .

Podstawowe pytanie: do czego jest niezbędna WODA w organizmie człowieka?  Woda jest rozpuszczalnikiem związków ustrojowych i niezbędną cieczą dla większości reakcji metabolicznych. Jest środkiem transportu wewnątrzustrojowego: produktów przemiany materii, substancji odżywczych, hormonów, enzymów, tlenu. Woda jest regulatorem temperatury ciała. Stanowi płynne środowisko niezbędne do usuwania wspomnianych końcowych produktów przemiany materii. Woda to średnio 70% masy dorosłego człowieka, noworodka 80%, limfy 70%, osocza krwi 95%, szkliwa zębów 20%, tkanki tłuszczowej 10%. Woda chroni mózg, rdzeń kręgowy, gałkę oczną oraz dziecko u kobiet w ciąży. Brak wody w organizmie powoduje wysuszanie skóry, ust. Sucha skóra prowadzi do np. łuszczycy, egzemy. Niedostateczne nawilżenie oczu objawia się ich przekrwieniem. Są suche, zmęczone, pieką. 

uzdatnianie_wody_actiw_filter_kwas_podchlorawy_generator_impulsowy.jpeg

Minerały pozyskujemy z pokarmu,woda jak widać ma inne zadania. Chcąc zastąpić szklankę soku pomarańczowego należałoby wypić ponad 100 litrów wody mineralizowanej. To ok. miesiąc picia wody. Podstawowe elementy pokarmowe to skrobia, cukry, tłuszcze, białka, minerały - mikroelementy, witaminy. Składniki odżywcze wg. składu chemicznego to 3 grupy - węglanowe (cukry, tłuszcze), azotowe (białka, aminokwasy) i nieorganiczne (mineralne). Bez wody przeżyjemy ok. 3 dni bez pokarmu ok. 30.

Woda z systemu RO to najczystsza woda pitna. Taka jak deszcz spożywany przez ludzi od wieków. Deszcz w skażonym powietrzu będzie … skażony. Jak wodą osmotyczną lub deszczową przepłuczemy brudny dach domu, będzie to woda osmotyczna lub deszczowa z brudami z dachu. Woda osmotyczna wielokrotnie była naukowo analizowana. Żadne z badań nigdy nie wykazało negatywnego wpływu wody po membranie RO na zdrowie. Technologia tej filtracji była opracowana na potrzeby amerykańskiej armii, stosowana do dziś.

Nigdy też nie udokumentowano żadnych dowodów na to, że woda po membranie RO może pozbawić ludzkie ciało minerałów. Raport Water Quality Association (1993 r.) US Navy (Amerykańska Marynarka Wojenna) informuje, że od ponad 40 lat używa wody o współczynniku TDS (Total Dissolved Solids – całkowite zasolenie wody) mniejszym niż 3 ppm (parts per milion – 1 ppm = 1mg/l). Personel polowy amerykańskich sił zbrojnych codziennie pije wodę z odwróconej osmozy. Na początku lipca 2008, Brighton Standard Blade, (gazeta stanu Colorado) skontaktowała się z EPA (Environmental Protection Agency) w celu sprawdzenia, czy woda po filtracji RO wymywa minerały. EPA stwierdza, że organizacja nie popiera takich tez. WQA w swoim raporcie z 1993 roku dotyczącym spożycia wody o niskim współczynniku TDS (tytuł oryg. „Consumption of Low TDS Water”) także odrzuca pomysł jakoby woda RO wypłukuje minerały. Szeroko zakrojone badania wykazały, że woda o niskiej ilości substancji rozpuszczonych (TDS), jak woda destylowana czy z odwróconej osmozy nie ma złego wpływu na ludzi. Water Technology Magazine również nie zgadza się z tym podając listę źródeł, które obalają fałszywą propagandę dotyczącą tej bardzo czystej wody. Jej czystość przyczynia się do poprawy absorpcji wszystkich składników pokarmowych w tym organicznych minerałów. Zaprzestanie spożycia nieorganicznych minerałów (skał) odciąża organizm i nie zmusza go do przyjęcia czegoś, czego w ogóle przyjmować nie powinien.  Picie wody zawierającej ciężkie, nieorganiczne minerały można obrazowo porównać do zebrania kamyków z ogródka i wrzucenia ich do zupy. Dodatkowo niektóre nieorganiczne minerały są radioaktywne, inne toksyczne.

Filtr RO oczyszcza wodę z zanieczyszczeń metali ciężkich, organicznych: pestycydów, hormonów, antybiotyków, farmaceutyków, narkotyków, mikrobiologicznych: bakterii i wirusów.

Zagrożenia wody zanieczyszczonej. Nieorganiczne minerały w wodzie niosą niewiele korzyści dla organizmu lub zagrożenia. Statystycznie człowiek w ciągu 70 lat picia wody z kranu lub mineralnej spożyje około 100 do 150 kilogramów skał, których organizm nie może wykorzystać. Większość tych minerałów skalnych zostaje na bieżąco wydalona, niektóre odkładają się i kumulują w naszych tkankach stając się toksyną. Głównym zagrożeniem są sole wapnia. Z czasem mogą one powodować powstawanie kamieni żółciowych, kamieni w nerkach, zwapnienie kości, zapalenie stawów, artretyzm, stwardnienie i blokowanie tętnic (miażdżyca). Obecność soli metali ciężkich (niektóre są radioaktywne) jest wysoce prawdopodobną przyczyną innych chorób, wliczając jaskrę, zaćmę, utratę słuchu, rozedmę płuc, cukrzycę, otyłość oraz nowotwory. Minerały te, występują w "twardych" wodach wodociągowych są słabo wchłaniane bądź odrzucane przez komórki naszych tkanek i jeśli nie są w pełni wydalone ich obecność może spowodować niedrożność tętnic i inne wewnętrzne zaburzenia. (Dennison 1993, Muehling 1994, Banik 1989) 

SUW-y z membranami RO odsalają wodę morską w Zatoce Perskiej. Duże zapotrzebowanie przemysłu na czystą wodę spowodowało rozwój technologii systemów membran RO, który jest wykorzystywany przy wytwarzaniu artykułów spożywczych oraz wielu innych. Otwory membrany mają bardzo mały przekrój, około 0,0001 mikrona = 100 angstremów . Większość molekuł  obcych substancji w wodzie jest większa niż otwory w membranie, zostają więc one zatrzymane. Płaszczyzna membrany to sito spełniające określoną funkcję nazywane hiperfiltracją.  

Pierwsze znane nam budowle sieci wodociągów i kanalizacji to 3500 lat B.C. z dorzecza Eufratu, dzisiejszej Syrii. Systemy kanałów z rur ceramicznych o przekrojach prostokątnych i kołowych. Sumerowie i Egipcjanie budowali rurociągi z blachy miedzianej i kolektory z wypalanych cegieł i płyt do ścieków oraz wód opadowych.

A9962E88-C952-4F24-93F0-1169D8B77026_1_201_a.jpeg

Nasi specjaliści doradzają w projektach nowoczesnych stacji uzdatniania wody łącznie z budową i montażem. W już pracujących SUW rozwiązują problemy. 

Technologowie doradzają, służą wiedzą i doświadczeniem 30 lat. Jako ACTIW dysponujemy podzespołami, złożami i innymi potrzebnymi do realizacji projektu materiałami, włącznie z innowacyjnymi technologiami nowoczesnych przemysłowych membran RO, generatorów utrzymujących bezchemicznie wolną instalację od osadów z twardej wody. 

Woda doprowadzana np. na system ultrafiltracji z reguły jest bardzo słabej jakości. Należy w takich przypadkach zastosować filtracje wstępną, która przygotuje filtrat do dalszej obróbki ma membranach ultrafiltracyjnych. Często obecnie stosuje się zeolity o wysokiej odporności (są takie złoża różne)  np. złoże ACTIW FILTER na którym uzyskujemy poziom filtracji ok 2-5 mikron, jest wystarczający do filtracji wstępnej przed układami ultra-filtracyjnymi.
Złoże można stosować w małych filtrach przepływowych lub w dużych systemach sterowanych automatycznie płukanych przeciwprądowo.

Dobrze przygotowana filtracja wstępna to gwarancja dobrej pracy całego systemu ultrafiltracji.

Actiw Filter Złoże Odżelaziające Odmanganiające Redukcja Amoniaku, Metali Ciężkich, Ulotka ogólna (5,4 MB)

Jak sprawdzić procent skuteczności działania membrany RO?

źródło wody  - membrana RO : kran x 100 = % skuteczności membrany RO

Przykład: 300 ppm źródło wody - 30 ppm po membranie RO :  300 ppm źródło wody x 100 = 90% skuteczność membrany RO

Standardowo zaleca się wymienić membranę RO przy 70%

W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt: grzegorz@actiw.pl tel.  +48 71 321 86 91